Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spółka dnia: Akcjonariusze GPW podzielą między sobą ponad 100 mln zł

0
Podziel się:

Osoby, które są dziś w posiadaniu akcji GPW, mogą liczyć na dywidendę w wysokości 2,40 złotego na akcję.

Paweł Tamborski, prezes GPW
Paweł Tamborski, prezes GPW

Osoby, które na swoich rachunkach mają zaksięgowane akcje Giełdy Papierów Wartościowych, dostaną swój udział w ubiegłorocznych zyskach spółki. Stanie się tak, nawet, jeżeli dziś te papiery sprzedadzą.

Dziś przypada tzw. dzień dywidendy w GPW. Oznacza to, że obecni posiadacze akcji warszawskiej giełdy już na pewno dostaną dywidendę w wysokości 2,40 złotego na akcję. Zostanie ona wypłacona 4 sierpnia. Nie oznacza to jednak, że muszą oni trzymać akcje do tego czasu. Jeżeli z kolei inwestor dziś zdecyduje się na kupno akcji GPW, nie będzie już miał szans na udział w zyskach.

Wynika to z obowiązujących w Polsce zasad rozliczeń transakcji. Od października ubiegłego roku są one rozliczane w systemie T+2, zamiast wcześniejszego T+3. Oznacza to, że akcje zostają zaksięgowane na rachunku inwestora w drugim dniu roboczym od ich kupna.

Tak więc w przypadku GPW, ostatnim dniem, gdy można było kupić akcje - by załapać się na dywidendę - był poniedziałek 13 lipca. Z drugiej jednak strony posiadacz akcji GPW może je dziś sprzedać (mógł to zrobić nawet wczoraj), by dostać dywidendę.

Obserwuj bieżące notowania akcji GPW

W tym roku akcjonariusze GPW podzielą między sobą 100,7 miliona złotych, czyli prawie 90 procent ubiegłorocznego zysku spółki. Daje to 2,40 złotego na akcję. Już w ubiegłym roku przy okazji prezentacji nowej strategii GPW, jej prezes Paweł Tamborski zdradził, że chciałby, by dywidenda za 2015 rok (a więc płacona w 2016 roku) wyniosła 2,60 złotego na akcję.

Jeśli GPW nie będzie miała dużych potrzeb inwestycyjnych, to będzie mogła przeznaczać na dywidendę nawet do 100 procent zysku.

Właścicielem 35 procent akcji warszawskiej giełdy pozostaje Skarb Państwa. Oznacza to, że w tym roku z dywidendy dostanie 35,2 miliona złotych. Warto przypomnieć, że GPW jako spółka zadebiutowała na własnym parkiecie pod koniec 2010 roku. Jej akcje były sprzedawane drobnym inwestorom w ramach programu tzw. Akcjonariatu Obywatelskiego. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo inwestorzy indywidualni złożyli w sumie ponad 323 tysiące zapisów. Każdy mógł złożyć zapis na maksymalnie 25 akcji po cenie emisyjnej w wysokości 43 złotych za sztukę.

Giełda Papierów Wartościowych zarobiła 112 milionów złotych w całym 2014 roku. To wynik minimalnie gorszy od tego z 2013 roku. Przychody GPW ze sprzedaży sięgnęły 317,56 miliona złotych wobec 283,76 miliona złotych rok wcześniej.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)