Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurs akcji tego banku jest pod ostrzałem propozycji polityków. Oto efekty

0
Podziel się:

Efekt ryzyka politycznego można było zaobserwować już od maja. Akcje zaczęły tanieć od momentu wygranej Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Kurs akcji tego banku jest pod ostrzałem propozycji polityków. Oto efekty
(Lukasz Piecyk/REPORTER)

Widmo wprowadzenia podatku od aktywów bankowych i propozycje przewalutowania kredytów we frankach uderzają w akcje banków. Posiadający jeden z największych portfeli kredytów denominowanych we franku szwajcarskim mBank może stracić według analityków DM PKO BP nawet 8 miliardów złotych, a zysk banku w przypadku wprowadzenia podatku od aktywów bankowych może obniżyć się w 2017 roku o ponad 30 procent. Nie ma się zatem co dziwić, że akcje mBanku potaniały od połowy maja o 17 procent.

W najnowszej rekomendacji Dom Maklerski PKO BP obniżył zalecenie dla akcji mBanku do "trzymaj" z "kupuj", a cenę docelową obcięto aż o 26 proc. do poziomu 405 złotych. Jest ona i tak mniejsza w stosunku do bieżącej ceny pojedynczego waloru spółki, który jest wyceniany na około 395 złotych.

Akcje mBanku są w poniedziałek jednymi z najgorszych w indeksie WIG-Banki. Chwilę po godzinie 11.00 akcje znajdowały się blisko ceny z piątkowego zamknięcia. Słabiej zachowują się tylko akcje Idea Banku oraz PKO BP. Spadek nie jest duży, ale to i tak słaby wynik, patrząc na entuzjazm panujący na rynku ze względu na zawarcie porozumienia z Grecją.

Notowania akcji mBanku w poniedziałek

Efekt ryzyka politycznego można było zaobserwować już od maja. Akcje zaczęły tanieć od momentu wygranej Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Spadek cen od 11 maja do 12 lipca wynosi ponad 17 procent.

Teraz inwestorzy obawiają się wygrania wyborów parlamentarnych przez PiS. Jeżeli tak się stanie, to zarówno urząd prezydenta oraz premiera będą obsadzać osoby z tego klubu. To natomiast daje duże prawdopodobieństwo wprowadzenia podatku od aktywów bankowych, którego wysokość może sięgnąć nawet 0,39 procent (skala podatku zaproponowana w 2011 roku).

Notowania akcji mBanku od początku maja 2015 roku

Według DM PKO BP zysk mBanku będzie w najgorszym wariancie niższy o 32 procent. Dotknie to oczywiście całego sektora bankowego, którego wynik średnio obniży się w 2017 roku o 27 procent. Wprowadzenie tego podatku w naturalny sposób wpłynie na wskaźniki banków. Obniży się przede wszystkim poziom zysku przypadający na kapitał własny (ROE) oraz aktywa (ROA).

Inwestorzy obawiają się nie tylko propozycji podatku bankowego zaproponowanego przez PiS, ale i pomysłu przewalutowania kredytów we frankach. mBank jest drugim bankiem, pod względem ilości udzielonych kredytów w tej walucie. Stanowią one w przypadku 25 procent kwoty brutto wszystkich udzielnych kredytów oraz 63 procent wszystkich udzielnych kredytów hipotecznych oraz 46 procent wszystkich udzielnych kredytów detalicznych. Postulowane pomysły przewalutowania kredytów po kursie z dnia udzielenia wiązałyby się ze stratami sektora na poziomie 59 mld złotych. W przypadku jego wprowadzenia mBank straciłby ponad 8 mld złotych.

W związku z tymi propozycjami istnieje duże ryzyko obciążenia wyników mBanku w kolejnych kwartałach. W pierwszych trzech miesiącach roku spółka zarobiła 451 mln złotych. W całym 2014 roku bank wygenerował zysk na poziomie 1,287 mld złotych. Analitycy PKO BP spodziewają się, że zysk netto mBanku za 2015 rok wyniesie 1,344 mld zł 1,342 mld zł w 2016 roku.

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)