Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest porozumienie na euroszczycie! Oddala się groźba Grexitu

0
Podziel się:

Po całonocnych rozmowach premier Belgii Charles Michel jako pierwszy ogłosił porozumienie na szczycie strefy euro w Brukseli.

Jest porozumienie na euroszczycie! Oddala się groźba Grexitu
(PAP/EPA)

"Osiągnęliśmy jednomyślne porozumienie w czasie szczytu strefy euro ws. Grecji. Jesteśmy gotowi na rozmowy o programie EMS dla Grecji, z poważnymi reformami i pomocą finansową" - napisał Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. - Uniknęliśmy zaduszenia i załamania greckiego systemu finansowego - przyznał grecki premier Aleksis Cipras.
Aktualizacja: 9:55

Po 17 godzinach negocjacji jest porozumienie w sprawie Grecji. Ustalono warunki otwarcia rozmów z Atenami na temat nowego programu pomocowego, o czym rozmawiali od wczoraj przywódcy eurolandu.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział polskim dziennikarzom, że negocjacje były wyjątkowo wyczerpujące, bo stawką były nie tylko pieniądze, ale przyszłość strefy euro i Europy.

- Grecki i inne narodowe parlamenty muszą zgodzić się na porozumienie, aby mogły być prowadzone dalsze negocjacje - powiedział przewodniczący RE Donald Tusk podczas wspólnej konferencji przewodniczącego RE, szefa eurogrupy Jeroena Dijssselbloema oraz szefa KE Jean-Claude Junkcera.

Szef RE poinformował, że strefa euro jest gotowa na rozmowy o programie pomocowym z Europejskiego Mechanizmu Stabilności dla Grecji.

- Nie będzie Grexitu i jesteśmy usatysfakcjonowani z rezultatów, które osiągnęliśmy - dodał szef KE Jean-Claude Jucnker. - Nie uważam, że Grecy zostali upokorzeni. Jestem przekonany, że grecki parlament będzie w stanie przyjąć wszystkie środki.

- 25 mld euro zostanie przekazanych na rekapitalizację greckich banków - zapewnił z kolei szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. - Eurogrupa powinna spotkać się w środę, po tym jak parlamenty narodowe zatwierdzą warunki porozumienia. Jak dodał, ma nadzieję, że do końca tygodnia będzie już formalny mandat do dalszych negocjacji nad programem ratunkowym dla Grecji.

Dijsselbloem poinformował, że prywatyzacja z zabezpieczeniem w formie majątku wartego 50 mld euro zostanie przekazana do specjalnego funduszu powierniczego znajdującego się w Grecji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej dodała, że oprócz funduszu na 50 mld, który ma pomagać w prywatyzacji aktywów. - Ważne jest aby wzmocnić rząd, funkcjonowanie administracji - przyznała Merkel.

- Grecja będzie się ubiegała o kolejny program pomocowy od MFW po tym jak wygaśnie obecny w marcu 2016. - Z całym przekonaniem rekomenduje parlamentowi rozmowy na temat przyjęcia programu pomocowego dla Grecji - zapewniła. - Grecki parlament jako pierwszy musi zaakceptować warunki porozumienia, następnie w tym celu spotka się Bundestag - zaznaczyła kanclerz.

Zobacz, jak na wiadomości z Brukseli zareagował kurs euro

- Do obudowania zaufania niezbędne jest działanie krok po kroku nad implementacją porozumienia - przyznała Merkel.

- Uniknęliśmy zaduszenia greckiego systemu finansowego - przyznał Aleksis Cipras. - Ten program daje szansę na wzrost greckiej gospodarki. Potrzebujemy radykalnych reform, aby pozbyć się starej oligarchii. Nasza postawa do przesłanie godności dla całej Europy - podkreślił grecki premier.

Pierwszy informację o zawarciu porozumienia po całonocnych rozmowach przekazał premier Belgii Charles Michel na twitterze.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)