Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Giełdowy rollercoaster. Świetna końcówka handlu

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych tygodnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Grecy zafundowali nam w tym tygodniu istny zawrót głowy. Pierwsze dni przyniosły silne wyprzedaże akcji, po czym do głosu znowu doszli kupujący, przechylając ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę. Warszawski parkiet znacząco odstawał od najważniejszych giełd Europy. W środę WIG20 znalazł się na najniższym poziomie od września 2013 roku.

Dzięki diametralnej poprawie nastrojów na rynkach finansowych w drugiej połowie tygodnia, czołowe indeksy giełdowe Europy notują blisko 2-procentowe wzrosty względem ubiegłego piątku. Tylko dzisiaj zwyżki przekraczały czasem nawet 3 procent.

Tak dobrze nie było na GPW. WIG20 ostatecznie zamknął się na poziomie 2270 punktów - 1,8 procent wyżej niż wczoraj i o 0,32 procent poniżej zamknięcia z ubiegłego tygodnia.

Tygodniowe notowania głównych indeksów giełd Europy

Wzrosty zawdzięczamy wysłanej wczoraj wieczorem propozycji ze strony Grecji. Inwestorzy liczą na aprobatę ze strony wierzycieli. "Wyrok" będzie znany najprawdopodobniej w niedzielę, po spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro. Europejscy politycy w swoich wypowiedziach sugerują pozytywne rozstrzygnięcie.

Co proponują Ateny? Z zamian za 53,5 miliarda euro pomocy zobowiązują się do podniesienia stawek VAT oraz wieku emerytalnego. Więcej o propozycjach przeczytasz TUTAJ.

Tydzień nie zapowiadał się tak dobrze

Za nami tydzień pełen zwrotów akcji. Jeszcze w poniedziałek, po ogłoszeniu wyniku referendum, nastroje były zupełnie odwrotne. Inwestorzy dyskontowali negatywny wynik, w który oznaczał odrzucenie dotychczasowych warunków pomocy finansowej. Skutkowało to zejściem w środę kursu WIG20 do poziomu 2203 punktów, co jest najgorszym wynikiem od września 2013 roku.

Tygodniowe notowania indeksu WIG20

Gdy cały świat patrzy na Grecję, prawdziwy dramat rozgrywa się w Chinach. W ciągu ostatniego miesiąca indeks Shanghai Composite stracił na wartości 30 procent. W związku z tym inwestorzy musieli pogodzić się ze stratami rzędu 3 bilionów dolarów. Podobnie jak w Europie ostatnie dwie sesje w Szanghaju pozwoliły złapać inwestorom drugi oddech. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że wyprzedaże jeszcze się nie skończyły, mimo interwencji, które na szeroką skalę rozpoczęły tamtejsze władze.

Czynniki wewnętrzne zeszły na drugi plan

Bez wpływu na inwestorów było ogłoszenie decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami pozostały one na niezmienionym poziomie. Główna stawka jest więc wciąż na najniższym w historii poziomie 1,5 procent.

Neutralna dla rynku nie była za to propozycja rządu dotycząca pomocy kredytobiorcom zadłużonym w walucie obcej. Zakłada ona przewalutowanie, gdzie połowę kosztów takiej operacji wzięłyby na siebie banki. Szacuje się, że przekroczą one 9 miliardów złotych. W oczywisty sposób przełożyło się to na wycenę rynkową. W skali tygodnia przecena ponad połowy banków notowanych na GPW przekroczyła 4 procent.

Tegoroczne notowania indeksu WIG-Banki

Podczas gdy Europejczycy rozpoczynają weekend, dopiero rozkręca się handel na giełdzie w USA. Główne indeksy z Wall Street zyskują ponad 1 procent.

W kolejnych godzinach raczej nie powinno się nic złego wydarzyć, bowiem jedynym ciekawiej zapowiadającym się wydarzeniem jest publiczne wystąpienie szefowej Fed. Biorąc pod uwagę neutralny wydźwięk publikowanego w środę raportu FOMC, również dzisiaj nie powinniśmy być świadkiem żadnej niespodzianki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)