Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Giełdy pną się w górę. WIG20 odrobił straty

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega ostatnia sesja w tym tygodniu.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Indeksy giełdowe nieprzerwanie pną się w górę. WIG20 zyskuje 2 procent, odrabiając całe straty z poprzednich czterech sesji. W końcu Grecy przedstawili poważną propozycję porozumienia z wierzycielami.

Prezydent Francji z optymizmem komentuje plany reform przedstawione przez grecki rząd. Konkretne decyzje dziś jednak nie zapadną. Dopiero w sobotę propozycjom przyjrzą się ministrowie finansów państw strefy euro, którzy "wyrok" wydadzą najpewniej dopiero w niedzielę.

Większość inwestorów zakłada pozytywny scenariusz, co widać po rosnących cenach akcji. Giełda w Niemczech i Londynie rośnie odpowiednio 2,5 i 1,5 procent. Z kolei francuski CAC40 jest już 3,5 procent nad kreską. W końcówce tygodnia przebudzili się też krajowi gracze. Kurs WIG20 dobija do 2280 punktów, co oznacza blisko 2 procentową zwyżkę względem wczorajszego zamknięcia.

Przebieg notowań na giełdzie w Warszawie

Wśród blue chipów tylko PGNiG jest na minusie (-0,45 procent). Liderem jest za to Tauron, zyskujący ponad 4 procent. Spółka poinformowała dziś o podwyższeniu programu emisji obligacji o 700 milionów złotych. Niewiele mniejsze zyski notują posiadacze akcji Cyfrowego Polsatu, Alior Banku i Enei.

Słabiej prezentują się małe spółki z GPW. Indeks sWIG80 zyskuje 1 procent. Notowaniom ciąży przecena na papierach m.in. ZPUE, LC Corp, Rainbow i Mercora.

Za moment do gry dołączą Amerykanie. Kontrakty terminowe na główne indeksy zyskują ponad 1 procent.

#

Giełdy w Europie zyskują. WIG20 wychodzi z dołka

Przemysław Ławrowski, godz.13:09

Europejskie indeksy kontynuują wzrosty. W połowie sesji WIG20 zyskuje ponad 1,5 procent, a rynki w Europie zachodniej mogą pochwalić się jeszcze większą zwyżką. Rynek skupia się dziś na sprawie Grecji i tylko doniesienia w jej sprawie mogą popsuć dobre nastroje.

WIG20 zyskuje już ponad 1,5 procent pokonując poziom 2250 punktów. Najlepszą spółką jest Cyfrowy Polsat, który idzie w górę o ponad 4 procent. Zaraz za nią jest Tauron Polska Energia oraz Enea.

Napędzane entuzjazmem związanym z Grecją oraz wzrostami w Chinach są także indeksy małych i średnich spółek. W indeksie mWIG40 liderem jest ING Bank Śląski. Dobrze radzi sobie również dystrybutor części samochodowych Intercars po dobrych danych o sprzedaży za czerwiec.

Notowania europejskich indeksów w piątek

Indeksy w Europie zachodniej zyskują jeszcze bardziej. Francuski CAC dobił już do 3-procentowego wzrostu. Ponad 2 procent zyskują również DAX, FTSE-MIB, IBEX oraz PSI. Nie ma dziś europejskiej giełdy, która traciłaby na wartości.

Grecja i Chiny ratują europejskie giełdy

Przemysław Ławrowski, godz. 10:05

Inwestorzy z największych europejskich parkietów z entuzjazmem przyjęli propozycję Grecji dotyczącą pakietu pomocowego. Z kolei warszawska giełda rośnie na fali poprawy nastrojów w Azji. Trzeba pamiętać, że oba czynniki stanowią jeszcze spore zagrożenie, gdyż w niedługim czasie mogą wywołać odwrotne ruchy na rynkach w stosunku do tego co widzimy dzisiaj.

Indeksy na GPW odbijają się w piątek od dna. WIG20 zyskuje 0,5 procent i plasuje się na poziomie 2240 punktów. Podobną skalę zmian notuje indeks mWIG40 oraz sWIG80. Na fali poprawy nastrojów w Chinach, zyskują akcje KGHM, które powróciły powyżej poziomu 100 złotych za papier. Indeks Shanghai Composite zyskiwał w piątek ponad 5 procent drugi dzień z rzędu, a notowania miedzi lekko spadają.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na GPW

Giełdy w zachodniej Europie zyskują po przesłaniu przez Grecję propozycji ostatniej szansy. Rynek akcji w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii oraz Francji idą w górę o ponad 2 procent.

Ateny zwróciły się jednak o większą kwotę pomocy niż wcześniej. Opiewa ona na 53,5 mld euro. W zamian Grecja zaproponowały podniesienie VAT dla restauracji z 13 do 23 procent oraz od produktów podstawowych (prąd, woda) do 13 procent. Wśród propozycji znalazło się także podniesienie wieku emerytalnego do 67 lub minimum 62 lat. Proces ten ma przebiegać stopniowo do 2022 roku. Więcej o propozycjach przeczytasz TUTAJ.

Rynek będzie w uwagą oczekiwał na decyzję wierzycieli dotyczącą propozycji Grecką. Zgodę musi jeszcze wydać grecki parlament. Głosowanie zaplanowano na piątek wieczór.

Wśród danych makroekonomicznych przed pokazanych południem, wartym odnotowania jest miesięczna zmiana produkcji przemysłowej we Francji i Włoszech. W przypadku pierwszego kraju wynik jest zgodny z odczekiwaniami (+0,4 procent), a w przypadku Włoch wartość dóbr wyprodukowanych przez przemysł wzrosła o 0,9 procent względem prognozowanego wzrostu o 0,3 procent i spadku o 0,3 procent miesiąc wcześniej.

Oczy zwrócone na Grecję. Jest wiara w przełamanie impasu

Damian Słomski, 9. lipca, godz. 22:04

Inwestorzy w napięciu czekają na informację w sprawie reform zgłoszonych przez grecki rząd, które pozwolą w końcu porozumieć się z wierzycielami. Nadzieje na przełamanie impasu są duże, co pokazały mocne zwyżki notowań na giełdach w czwartek. Ten temat zdominuje ostatnią sesję tygodnia, choć z uwagą należy śledzić także doniesienia z Chin oraz USA.

Jeśli giełda ma zdolność dyskontowania z wyprzedzeniem wydarzeń zachodzących w gospodarce, to wszystko wskazuje na to, że w końcu uda się Grekom porozumieć z wierzycielami. Indeksy giełdowe w Europie do końca czwartkowej sesji pięły się w górę. Na zamknięciu indeksy w Niemczech czy Francji były ponad 2 procent nad kreską. Dużo bardziej zachowawczy byli jednak inwestorzy z GPW. Słusznie?

Przebieg notowań na najważniejszych rynkach akcji w Europie

Deadline na złożenie planu reform mija o północy z czwartku na piątek. Jeszcze wieczorem lider współrządzącej, prawicowej partii Niezależni Grecy Panos Kammenos powiedział, że propozycje reform gospodarczych zostaną przedstawione wierzycielom Aten "w ciągu kilku godzin".

Według doniesień greckiego dziennika "Kathimerini" planowany obecnie przez rząd Grecji pakiet reform podatkowych ma przynieść w ciągu dwóch lat łącznie 12 miliardów euro, czyli o połowę więcej niż rok wcześniej. Stawka podatku dochodowego dla firm ma wzrosnąć z 26 do 28 procent, a stawki podatku VAT odpowiednio z 10 do 13 procent dla dóbr luksusowych, z 13 do 23 procent dla żywności przetworzonej, usług gastronomicznych i transportowych oraz niektórych oferowanych przez sektor prywatny usług medycznych i z 6,5 od 13 procent dla noclegów w hotelach.

Jak wskazują greckie media, pakiet nie przewiduje żądanego przez międzynarodowych kredytodawców zniesienia ulg podatkowych dla greckich wysp. Czy to wystarczy wierzycielom? Na pewno nie, jeśli premier Cipras będzie upierał się przy częściowym umorzeniu długów. W czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że taki wariant nie wchodzi w rachubę.

Inwestorów czeka więc ciekawa końcówka tygodnia. Jak na razie bilans jest niekorzystny dla posiadaczy akcji. Główne indeksy europejskie są około 1 procent poniżej piątkowego zamknięcia. Dwa razy większą stratę ma na razie WIG20.

Tygodniowe zmiany notowań indeksów giełd Europy

Wiele zależy też od przebiegu kolejnej sesji w Chinach, gdzie obserwujemy istny rollercoster. W czwartek mieliśmy do czynienia z dużym odbiciem, co jednak nie zmienia faktu, że inwestorzy uciekają z przegrzanego rynku i to zapewne nie koniec gigantycznych spadków - w ciągu miesiąca z rachunków maklerskich tamtejszych inwestorów wyparowały blisko 3 biliony dolarów.

Na szczęście na tak rozregulowanym rynku względny spokój zachowują Amerykanie. Indeksy z Wall Street kończą czwartkowe zmagania niewielkimi wzrostami. Niewiele nowego dowiedzieliśmy się ze środowego protokołu FOMC w kwestii rozpocznie się cykl podwyżek stóp procentowych. Tym samym raczej nie należy wiele oczekiwać po piątkowym wystąpieniu szefowej Fed Janet Yellen, która będzie przemawiała na tematy gospodarcze podczas forum zorganizowanego przez City Club of Cleveland.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)