Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt gazowy Rosji z Ukrainą. Kijów gotów do wznowienia rozmów

0
Podziel się:

Rozmowy z udziałem przedstawicieli UE na temat nowego porozumienia o dostawach gazu dla Ukrainy załamały się we wtorek.

Konflikt gazowy Rosji z Ukrainą. Kijów gotów do wznowienia rozmów
(LASKI DIFFUSION/EASTNEWS)

Ukraina stawia jednak warunek ustalenia uzasadnionej ceny gazu i określenia jasnych zasad handlu w nadchodzącym sezonie grzewczym - oświadczył ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn.

- Zaproponowana przez stronę rosyjską formuła obliczeniowa ceny gazu nie jest ani uzasadniona, ani ekonomicznie wyważona. Proponuje się nam cenę, która jest wyższa od dostaw zwrotnych (tzw. rewersu) z Europy. Jednak my doskonale rozumiemy, że rosyjski gaz na wschodniej granicy (Ukrainy) powinien być tańszy, gdyż w jego cenę nie jest wliczony tranzyt - powiedział minister.

W środę o godz. 10 czasu moskiewskiego (godz. 9 w Polsce) Rosja ogłosiła, że wstrzymuje dostawy gazu na Ukrainę. - Nie wniosła ona opłaty z góry za surowiec - oznajmił szef Gazpromu Aleksiej Miller. Kijów ogłosił dzień wcześniej, że wstrzymuje zakup rosyjskiego gazu.

- Ukraina nie zapłaciła za lipcowe dostawy gazu. Od godz. 10 rano 1 lipca dostawy gazu przez Gazprom na Ukrainę zostały przerwane. Gazprom nie będzie dostarczać gazu na Ukrainę bez opłat z góry, po jakiejkolwiek cenie - powiedział Miller dziennikarzom.

Ukraińsko-rosyjsko-unijne rozmowy na temat nowego porozumienia o dostawach gazu dla Ukrainy załamały się we wtorek. Wieczorem tego dnia ukraiński koncern Naftohaz ogłosił, że wstrzymuje dostawy gazu z Rosji.

Tym samym we wtorek wygasł obecny kontrakt na dostawy surowca, a nowy nie został zawarty. Przedstawiciele Ukrainy poinformowali, że od środy Ukraina będzie kupować gaz z innych krajów do czasu osiągnięcia porozumienia z Rosją.

Ukraina i uczestnicząca w negocjacjach z Rosją Komisja Europejska chciały, by nowe warunki dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzytu do UE obejmowały okres co najmniej do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Rosjanie chcieli, by porozumienie mówiło tylko o trzecim kwartale bieżącego roku. Proponowali także Ukrainie cenę na trzeci kwartał w wysokości 247,18 USD za 1000 metrów sześciennych.

Polskie zapasy gazu wystarczą na 34 dni

Magazyny w Polsce wypełnione są w około 60 proc. (1,65 mld m sześć.). Ich całkowita pojemność sięga około 2,75 mld m sześć. Przy dziennym średnim zużyciu około 48 mln m sześć. obecne zapasy wystarczą na 34 dni.

Najbardziej wypełnione magazyny mają Chorwaci (ponad 64 proc., 354 mln m sześć.). Pojemność ich zbiorników to około 550 mln m sześć. Rezerwy przy dziennym średnim zużyciu ok. 5,76 mln m sześć. wystarczą na 61 dni.

Zbiorniki na Ukrainie wypełnione były w blisko 39 proc. Było w nich 11,9 mld m sześć. gazu, przy całkowitej pojemności 30,95 mld m sześć.

Dzienne ukraińskie zużycie GIE szacuje na 264 mln m sześć., co oznacza, że Ukraińcom wystarczy błękitnego paliwa na 45 dni.

Najniższy poziom wypełnienia rezerwuarów był w Belgii (ok. 22 proc., 170 mln m sześć). Całkowita pojemność tamtejszych zbiorników wynosi 770 mln m sześć. Przy dziennym zużyciu ok. 16 mln m sześć. zapasy powinny wystarczyć na 10 dni.

Zobacz także:

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)