Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarobki marszałka Sejmu. Ile dostanie Kidawa-Błońska?

0
Podziel się:

Zobacz, na co może liczyć druga osoba w państwie. Małgorzata Kidawa-Błońska ma się z czego cieszyć.

Zarobki marszałka Sejmu. Ile dostanie Kidawa-Błońska?
(PAP/Paweł Supernak)

Stanowisko marszałka Sejmu to nie tylko prestiż, ale również wymierne korzyści finansowe. Druga osoba w państwie zarobi dużo więcej niż szeregowy poseł. Ma też do dyspozycji służbowy samochód, ochronę BOR oraz może za darmo latać samolotami. Małgorzata Kidawa-Błońska zarobi więc w ciągu tych czterech miesięcy, które pozostały do końca kadencji, więcej niż przez cały rok jako poseł.

Wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie ustala specjalne rozporządzenie prezydenta. Wynika z niego, że najlepiej opłacani są właśnie marszałkowie Sejmu i Senatu, a ich pensje są równe poborom premiera i wynoszą ponad 16,5 tysiąca złotych miesięcznie.

Ponieważ Małgorzata Kidawa-Błońska jest również posłem (to kluczowy warunek, który trzeba spełnić, ubiegając się o stanowisko marszałka), przysługuje jej również dieta w wysokości około 2,5 tysiąca złotych. W sumie więc co miesiąc na konto nowej marszałek wpłynie prawie 20 tysięcy złotych wynagrodzenia. To jednak nie koniec. Do tego jeszcze 12 150 złotych ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego.

Wybrana w czwartek rano nowa marszałek w ciągu czterech miesięcy zarobi więc za prowadzenie obrad Sejmu ponad 65 tysięcy "gołej pensji". Do tego ma zagwarantowaną 3-miesieczną odprawę, więc gdyby nie została wybrana ponownie w nowej kadencji, otrzyma dodatkowe prawie 50 tysięcy. To w sumie daje ponad 110 tysięcy złotych, nie licząc diety parlamentarnej. Szeregowy poseł musi na takie uposażenie pracować rok (miesięcznie dostaje bowiem niecałe 10 tysięcy złotych), a statystyczny Kowalski - ponad dwa lata.

Najwięcej za kierowanie obradami Sejmu dostała obecna premier - Ewa Kopacz, która funkcję marszałka pełniła przez prawie 3 lata. Za ostatni pełny rok 2013 zainkasowała prawie 200 tysięcy złotych. Jej poprzednik Grzegorz Schetyna dostał tylko 400 złotych mniej mimo że pełnił funkcję przez 11 miesięcy w 2011 roku (odszedł na początku listopada). Z kolei ustępujący Radosław Sikorski za nieco ponad 3 miesiące zarobił 50 tysięcy.

Zarobki poprzedników Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na stanowisku marszałka Sejmu
Marszałek Sejmu Czas urzędowania Zarobki roczne
Źródło: Oświadczenia majątkowe posłów
Grzegorz Schetyna (2011) 11 miesięcy 198 383,92 zł
Ewa Kopacz (2013) 12 miesięcy 198 771,24 zł
Radosław Sikorski (2014) 3 miesiące 52 068,89 zł

Jeśli dobrze wykonuje się obowiązki marszałka, zawsze można liczyć również na premię. O tym, czy rzeczywiście się ona należy, decyduje... marszałek Sejmu. Dwa lata temu głośno było o tym, jak Ewa Kopacz, która w tym okresie przewodziła obradom parlamentu, przyznała sobie 45, a swoim zastępcom - 40 tysięcy złotych premii. Po medialnej burzy członkowie Prezydium Sejmu nagród się zrzekli.

Nie tylko pieniądze

Stanowisko marszałka Sejmu to nie tylko duże pieniądze, to również inne przywileje. Druga osoba w państwie automatycznie otrzymuje ochronę Biura Ochrony Rządu. Ma również do dyspozycji służbowe audi. Gdyby jednak Małgorzata Kidawa-Błońska chciała podróżować komunikacją miejską, to nie musi martwić się o bilety - jako poseł może jeździć tramwajami i autobusami za darmo. Może też jeździć jednym ze swoich dwóch aut, bo przysługuje jej zwrot kosztów za paliwo.

Marszałek nie musi się również martwić o tak przyziemne sprawy jak przesyłki pocztowe lub zakwaterowanie (ma do dyspozycji pokój w sejmowym hotelu). Natomiast gdy podejmuje gości w przysługującym mu luksusowym gabinecie, ma również zapewniony darmowy alkohol.

Za co te przywileje?

Zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek ma za zadanie m. in. reprezentowanie Sejmu, zwoływanie posiedzeń, przewodniczenie obradom oraz "stanie na straży praw i godności Sejmu". Biorąc pod uwagę, że przed nami wakacje parlamentarne, Małgorzata Kidawa-Błońska nie będzie miała zbyt wielu okazji do pełnienia swoich obowiązków. Zgodnie z kalendarzem, do końca kadencji zostało już tylko 5 posiedzeń.

Pozostałe, regulaminowe zadania marszałka Sejmu:

Małgorzata Kidawa-Błońska w czwartkowym głosowaniu została wybrana na nowego marszałka Sejmu. Jej kandydaturę poparło 244 posłów.

Kontrkandydatem posłanki Platformy był wicemarszałek Sejmu z SLD Jerzy Wenderlich. Jego poparło 43 posłów. Głosowało 441 posłów, większość bezwzględna konieczna do wybory marszałka wynosiła więc 221.

Kidawa-Błońska jest posłanką trzecią kadencję. Dotychczas pełniła funkcję rzeczniczki rządu premier Ewy Kopacz. Pochodzi też z rodziny z tradycjami. Jest prawnuczką 2. prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego, a jej drugim pradziadkiem był premier Władysław Grabski.

Czytaj więcej w Money.pl
Zielone światło dla nowego prawa łowieckiego Zdaniem Pawła Suskiego z PO, podkomisja pracowała pod dyktando Polskiego Związku Łowieckiego.
Jutro wybór nowego marszałka Sejmu Po rezygnacji Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka, zastąpił go najstarszy wiekiem wicemarszałek Jerzy Wenderlich.
Nowy marszałek Sejmu. Jest kandydat PO Zarząd PO rekomendował w poniedziałek kandydaturę rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która ma zastąpić Radosława Sikorskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)