Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty stabilny na początku tygodnia, inwestorzy czekają na...

0
Podziel się:

W szerszym ujęciu do czasu przynajmniej częściowego rozwiązania problemu Grecji może być ciężko o mocniejsze odreagowanie na złotym.

Złoty stabilny na początku tygodnia, inwestorzy czekają na...

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi stosunkowo neutralne otwarcie złotego, gdzie inwestorzy czekają na kolejne doniesienia ws. greckich negocjacji. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1760 PLN za euro, 3,6705 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0073 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,8400 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskich obligacji wynoszą 3,277 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku walutowym przynoszą nieznacznie słabszego PLN, co należy odczytywać jako pewną nerwowość inwestorów związaną z tematem Grecji. Wedle ostatnich doniesień Hellada złożyła nowe propozycje układowe, które będą tematem dzisiejszego spotkania Eurogrupy. W piątek na rynku pojawiły się jednak informacje, iż w Grecji trwa obecnie „run na banki” co jest dość dobrym wyznacznikiem nastrojów związanych z negocjacjami.

W szerszym ujęciu do czasu przynajmniej częściowego rozwiązania problemu Grecji może być ciężko o mocniejsze odreagowanie na PLN, gdyż groźba bankructwa Aten ogranicza popyt na bardziej ryzykowne aktywa. Pewnym pozytywnym akcentem jest jednak fakt, iż wyprzedaż polskiego długu wyraźnie wyhamowała, a rentowności 10-letnich papierów ustabilizowały się blisko wartości 3,30 proc. W kraju natomiast warto wspomnieć o ciekawym raporcie NIK, z którego wynika, iż w wyniku zawyżonych prognoz dot. inflacji ze strony NBP polityka RPP w 2014 r. pozostawała zbyt restrykcyjna. Nie oceniając takiej tezy warto jednak zwrócić uwagę, iż w szerszym kontekście tak mocny spadek cen w Polsce (i wejście w okres technicznej deflacji) okazał się być zaskoczeniem dla większości ekonomistów. Obecnie jednak wydaje się, iż okres dołka inflacyjnego jest już za nami, a końcówka roku powinna przynieść dodatnie wartości z tytułu CPI.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. GUS poda jedynie dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie i usługach w czerwcu. Dane te nie stanowią jednak zwyczajowo impulsu dla rynków. Również szeroki kalendarz makro pozostaje relatywnie pusty, stąd uwaga inwestorów skupiać się będzie na spotkaniu Eurogrupy ws. Grecji.

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna na parach związanych z PLN nie uległa większej zmianie. W dalszym ciągu w zakresie EUR/PLN znajdujemy się w trendzie wzrostowym, podczas gdy USD/PLN oscyluje powyżej wsparcia na 3,6525 PLN. Równocześnie okolice oporu 5,8777 PLN na GBP/PLN przyniosły wyraźne cofniecie się kwotowań.

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)