Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska na cenzurowanym w Brukseli. Za podatki

0
Podziel się:

Bruksela podejrzewa Polskę, że wykorzystuje interpretacje prawa podatkowego, aby przyznawać wybranym firmom korzyści podatkowe.

Polska na cenzurowanym w Brukseli. Za podatki
(Flikkesteph / Flickr (CC BY 2.0))

Komisja Europejska nakazuje Polsce dostarczyć brakujące informacje dotyczące praktyk podatkowych. Według Brukseli, polski rząd nie udzielił stosownej odpowiedzi na wezwanie do udzielenia informacji dotyczących praktyk w zakresie wydawania interpretacji prawa podatkowego. Już od dwóch lat Komisja prowadzi dochodzenie w sprawie praktyk wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego w państwach członkowskich. W grudniu 2014 r. rozszerzyła swoje badanie na wszystkie państwa członkowskie.

Komisja Europejska wydała dwa urzędowe nakazy zobowiązujące Estonię i Polskę do dostarczenia w terminie jednego miesiąca wymaganych przez nią informacji dotyczących stosowanych krajowych praktyk w zakresie wydawania interpretacji prawa podatkowego. Oba państwa odmawiały dotychczas udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na poprzednie wezwania do udzielenia informacji. Jeśli którekolwiek z nich nie dostarczy brakujących informacji w terminie jednego miesiąca, Komisja może skierować sprawę dotyczącą tego państwa do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jak napisała Komisja w komunikacie, dotychczas Polska powoływała się na ochronę tajemnicy podatkowej i zasadę proporcjonalności. Dostarczono jedynie "ogólne informacje, odmawiając przedstawienia szczegółowego przeglądu konkretnych interpretacji indywidualnych wydanych w latach 2010-2013" .

Poprzednie wezwania do udzielenia informacji skierowane do Estonii i Polski przesłano w związku z przedłużeniem przez Komisję w grudniu 2014 r. badania w zakresie pomocy państwa dotyczącego praktyk wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Przedłużenie to miało na celu objęcie badaniem wszystkich państw członkowskich UE. Badanie miało wyjaśnić zarzuty, zgodnie z którymi interpretacje indywidualne prawa podatkowego mogą stanowić pomoc państwa, oraz umożliwić Komisji merytoryczny wgląd w praktyki stosowane przez wszystkie państwa członkowskie.

Z wyjątkiem Estonii i Polski wszystkie państwa UE współpracowały w realizacji badania i przedstawiły wszystkie wymagane informacje. Na podstawie otrzymanych informacji Komisja poprosi ponadto w dniu dzisiejszym 15 państw członkowskich o przekazanie szeregu interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Wezwanie do przekazania wspomnianych interpretacji indywidualnych nie przesądza o wszczęciu postępowania w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do podmiotów, których one dotyczą.

Unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager powiedziała: Zbieramy w całość poszczególne elementy układanki, jaką są praktyki w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego w UE. W przypadku niektórych państw musieliśmy ponawiać prośby o dostarczenie informacji. Nadal brakuje pewnych elementów: aby uzyskać pełny obraz sytuacji, potrzebujemy również wszystkich informacji od Estonii i Polski. W oparciu o otrzymane odpowiedzi zwracam się dziś również do 15 państw z prośbą o przekazanie interpretacji indywidualnych. Chcemy je szczegółowo przeanalizować, aby dowiedzieć się, czy państwa członkowskie wykorzystują interpretacje indywidualne prawa podatkowego, aby przyznawać przedsiębiorstwom selektywne korzyści podatkowe stanowiące naruszenie unijnych zasad pomocy.

Interpretacje indywidualne to pisma o braku zastrzeżeń wydawane przez organy podatkowe indywidualnym przedsiębiorcom w konkretnej dziedzinie opodatkowania. W świetle przepisów UE dotyczących pomocy państwa same w sobie nie stanowią one problemu. Jeśli jednak interpretacja indywidualna prawa podatkowego skutkuje przyznaniem przez państwo członkowskie selektywnych korzyści określonym przedsiębiorstwom lub grupom przedsiębiorstw, zakłóca to konkurencję na jednolitym rynku i narusza unijne zasady pomocy państwa.

Teraz Polska ma miesiąc na dostarczenie brakujących informacji. Jeśli tego nie zrobi, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Od czerwca 2013 r. Komisja prowadzi dochodzenie w sprawie praktyk wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego w państwach członkowskich. W grudniu 2014 r. rozszerzyła swoje badanie na wszystkie państwa członkowskie. Pisma z prośbą o przekazanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego zostaną dziś wystosowane do: Austrii, Belgii, Republiki Czeskiej, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Węgier i Włoch. Komisja już wcześniej zwróciła się o przekazanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego do Cypru, Irlandii, Luksemburga, Malty, Niderlandów i Zjednoczonego Królestwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatki wysokie jak na Węgrzech? O tym możemy pomarzyć Prezydent Komorowski postraszył Polaków Orbanem i jego wysokimi podatkami. Zobacz, jak jest naprawdę.
Koncerny mają problem. Zapłacą podatki Bruksela w środę zaprezentowała rozwiązania mające uniemożliwić unikanie opodatkowania przez duże firmy.
Bruksela zamierza ukrócić unikanie podatków W ciągu miesiąca KE ma zaproponować przepisy dotyczące automatycznej wymiany danych i decyzji podatkowych, co ma zapewnić większą przejrzystość.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)