Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

"Rynki poruszają się w rytmie greckiej zorby"

0
Podziel się:

Prysł dobry nastrój zarówno na giełdach w Europie jak i USA.

"Rynki poruszają się w rytmie greckiej zorby"

Nastroje na warszawskim parkiecie od kilku tygodni są bardzo zmienne i potwierdzają okres realizacji zysków. Jak na razie rynek nie wysłał sygnałów, iż jest gotowy do zakończenia korekty. Na wykresie WIG20 trudno również dostrzec techniczny układ, który mógłby zachęcić inwestorów do stopniowej akumulacji przecenionych akcji.

Rytm wahaniom giełdowym na globalnych rynkach finansowych rozdaje ostatnio Grecja. Niepotwierdzone informacje o rychłym porozumieniu rządu Hellady z wierzycielami ze środy, wczoraj zostały zdementowane. Automatycznie prysł dobry nastrój zarówno na rynkach akcji Europy Zachodniej, jak i na Wall Street.

Warszawski parkiet wpisał się w nurt klimatu panującego na europejskich rynkach akcji. Poziom obrotów wrócił w okolice wartości 500 mln zł, a brak jakiegokolwiek odbicia w górę potwierdził, iż pierwszym technicznym oporem dla WIG20 jest spadkowa luka z 26 maja br. w przedziale 2.459-2.473 pkt. Fakt, iż rynek nie podejmuje próby kreowania odbicia indeksu WIG20 w rejon 2.500 pkt. (linia szyi formacji podwójnego szczytu), należy ocenić negatywnie. Koniunkturę na GPW w najbliższych dniach kształtować będzie przede wszystkim otoczenie zewnętrzne.

Trwa walka o utrzymanie obszaru 55,0-55,5 tys. pkt. Patrząc na koniunkturę na GPW przez pryzmat zachowania indeksu WIG20 rysuje się niekorzystny obraz kondycji strony popytowej. Wczoraj jedynie 3 walory zanotowały dodatnią dzienną stopę wzrostu. Negatywnie wyróżniały się przede wszystkim spółki surowcowe, w tym szczególnie KGHM i PGNiG.

Bardziej optymistycznie należy natomiast ocenić zachowanie szerokiego rynku. Indeks WIG zaliczył pierwszą fazę spadkowej korekty i znajduje się powyżej istotnej strefy technicznego wsparcia 55,0-55,5 tys. pkt., co powinno skłonić graczy do poszukiwania ciekawych tematów inwestycyjnych. Wczorajsza statystyka szerokiego rynku wskazuje, iż blisko 41 proc. spółek zyskało na wartości, a odsetek walorów z ujemną stopą zwrotu wynosił 42 proc. Na wyróżnienie zasługuje segment small caps, a indeks sWIG80 jako jedyny zakończył czwartkowe notowania wzrostem wynoszącym 0,43 proc. Do większego odwrotu inwestorów od rynku akcji mogłoby dojść dopiero w momencie załamania strefy 55,0-55,5 tys. pkt.

Podwyżka stóp procentowych chwilowo na drugim planie

Temat wpływu publikowanych danych makro na termin pierwszej podwyżki stóp w USA został w tym tygodniu przysłonięty kłopotami z uzyskaniem porozumienia wierzycieli z rządem Grecji. Termin spłaty kwoty ok. 300 mln euro upływa 5 czerwca. Całość zobowiązań Grecji przypadających do uregulowania w czerwcu wynosi aż 1,55 mld euro. Przy tak wysokiej skali niepewności, indeks S&P500 nie jest w stanie wyrwać się z objęć dotychczasowej konsolidacji. Tydzień giełdowy zakończymy publikacją ważnych danych dotyczących ponownego odczytu dynamiki PKB w USA w I kw. 2015 r. Czwartkowe dane z rynku pracy były słabsze od prognoz.

PKP Cargo - akcje przewoźnika w centrum uwagi

PKP Cargo zwiększyło w kwietniu udział w rynku przewozów kolejowych do 55,99 proc. łącznej wykonanej pracy przewozowej. Narastająco po czterech miesiącach udział grupy spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 1,18 pkt. proc. do 55,92 proc.

Uzyskane w II półroczu 2014 r. wyniki finansowe PKP Cargo nie przedstawiają się optymistycznie. Jednak notowania przewoźnika zachowują wykazują relatywną siłę względem szerokiego rynku akcji. Kurs PKP Cargo wysyła sygnały kontynuacji trendu wzrostowego zapoczątkowanego w sierpniu 2014 r. Inwestorzy liczą na poprawę wyników finansowych spółki w II półroczu 2015 r. Zarząd spodziewa się wyższych wolumenów przewozowych kruszyw oraz materiałów budowlanych.

Cały 2015 r. powinien być lepszy od 2014 r. PKP Cargo wdrożył w ostatnim czasie program redukcji kosztów, który przełoży się na wzrost wypracowywanych marż. Przychody spółki w 2015 r. prawdopodobnie będą niższe od tych sprzed roku, jednak dzięki optymalizacji kosztów, jest szansa wypracowanie zysku wyższego od wartości 61,3 mln zł wykazanego w 2014 r. Informacja o zwiększeniu udziału w rynku przewozów kolejowych w kwietniu wskazuje, iż stopniowy powrót pozytywnych tendencji powinien być widoczny już w II kwartale br.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)