Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostawy gazu z Rosji. Serbia gotowa zmniejszyć swą zależność od Moskwy

0
Podziel się:

USA od dawna zachęcają państwa bałkańskie i inne kraje, by wiązały swą przyszłość z budową gazociągu, który ma umożliwić dostawy azerbejdżańskiego gazu do Europy.

Dostawy gazu z Rosji. Serbia gotowa zmniejszyć swą zależność od Moskwy
(Thawt Hawthje/Flickr (CC BY 2.0))

Serbia jest gotowa do dywersyfikacji dostaw gazu i zmniejszenia swej zależności od rosyjskiego surowca - powiedział serbski premier Aleksandar Vuczić w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla Associated Press. To zwrot w serbskiej polityce - podkreśla AP.

- Pod względem bezpieczeństwa energetycznego jesteśmy gotowi zdywersyfikować źródła gazu dla Serbii, co jest bardzo ważne również dla naszych amerykańskich przyjaciół - powiedział Vuczić. Premier udzielił w środę w stolicy Albanii, Tiranie, gdzie składał wizytę jako pierwszy szef serbskiego rządu.

Stany Zjednoczone od dawna zachęcają państwa bałkańskie i inne kraje, by wiązały swą przyszłość z budową gazociągu transadriatyckiego TAP, który ma umożliwić dostawy azerbejdżańskiego gazu do Europy (od granicy Turcji, przez Grecję, Albanię i Włochy do Europy Zachodniej), zamiast angażować się w projekt Turecki Potok (Turkish Stream). Tym rurociągiem ma popłynąć rosyjski gaz przez Morze Czarne do Europy Południowej i Środkowej.

Turecki Potok (Turkish Stream) ma zastąpić magistralę South Stream, od budowy której rosyjski koncern Gazprom odstąpił w ubiegłym roku po zablokowaniu projektu przez Komisję Europejską.

Serbia, która chce dołączyć do Unii Europejskiej, a jednocześnie zabiega o dobre relacje z Rosją, już zdążyła wyrazić zainteresowanie Tureckim Potokiem. Dlatego też deklaracja Vuczicia jest równoznaczna ze znaczącym zwrotem w serbskiej polityce - podkreśla agencja AP.

Belgrad odmówił przyłączenia się do sankcji nałożonych przez Zachód na Moskwę za jej rolę w konflikcie ukraińskim. Niektórzy zachodni politycy domagali się od Serbii określenia kierunku swej polityki zagranicznej i wyboru między UE a Rosją.

- Naszym strategicznym celem jest szlak do UE i to nim zdecydowanie kroczymy. Owszem, z drugiej strony chcemy utrzymać dobre relacje z Rosją. Co w tym złego? - powiedział Vuczić w wywiadzie dla AP.

Podkreślił, że dla unijnych aspiracji jego kraju ważne są również dobre stosunki z USA. - Waszyngton jest oczywiście ogromnie ważny. Liczymy, że poprze naszą europejską drogę i reformy gospodarcze - powiedział premier Serbii. Na początku czerwca Vuczić uda się z oficjalną wizytą do USA.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)