Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Potwierdzanie za zgodność z oryginałem. Kto może to zrobić?

3
Podziel się:

Nie zawsze można udostępnić oryginały dokumentów. Jest jednak na to rada.

Potwierdzanie za zgodność z oryginałem. Kto może to zrobić?
(istockphoto)

Nie zawsze można udostępnić urzędowi oryginały dokumentów, na przykład ze względu na ich zagubienie lub dlatego, że zostały wydane tylko w jednym egzemplarzu, koniecznym do normalnego funkcjonowania jego posiadacza. Ratunkiem jest wtedy dostarczenie kopii, poświadczonej za zgodność z oryginałem. Nie wszyscy mogą jednak uwierzytelnić taki dokument. Co więcej, czasem trzeba za to zapłacić.

Sytuacja, w której można zamiast oryginału dostarczyć uwierzytelnioną kserokopię, ma miejsce na przykład w przypadku spraw sądowych. Do akt muszą bowiem zazwyczaj trafić oryginały dokumentów. W zależności od tego, jaki jest przedmiot postępowania, mogą to być umowy, faktury, świadectwa czy dowody tożsamości.

Trudno więc spodziewać się, żeby jedna ze stron złożyła do akt na przykład swój dowód osobisty czy oryginał certyfikatu, uprawniającego do wykonania konkretnego zawodu. Musi go przecież mieć zawsze przy sobie, więc do akt sprawy trafi kserokopia, która została odpowiednio uwierzytelniona przez upoważnioną osobę.

Ile to kosztuje?

Żeby mieć pewność, że poświadczenie dokumentu zostało dokonane prawidłowo i nie będzie go można zakwestionować, najlepiej skierować się z taką sprawą do notariusza. On ma prawo uwierzytelnić każdy "papier", wystarczy, że zobaczy oryginał. Wykluczone jest bowiem poświadczenie jakiegokolwiek dokumentu bez zapoznania się z nim. Wizyta u notariusza niesie jednak za sobą koszty, które są ustalone w przepisach. Taksa notarialna w takim przypadku nie może wynosić więcej niż 6 złotych od każdej strony dokumentu. Jest to jednak cena maksymalna. Jest zatem szansa, że za taką usługę zapłaci się mniej.

W postępowaniach cywilnych przed sądem prawo do uwierzytelnienia kopii dokumentów mają również od niedawna inne osoby. Za zgodność z oryginałem może je potwierdzić pełnomocnik strony, będący adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Takie uprawnienia daje pełnomocnikom nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

Trzeci sposób na to, żeby kserokopie dokumentów były dla sądu wiarygodne, to potwierdzenie ich przez organ administracji. Warunkiem jest jednak, żeby oryginał znajdował się w aktach tego właśnie organu lub podmiotu. Co to znaczy?

Przykład Jeśli chodzi o akt urodzenia lub ślubu, to poświadczyć jego kserokopię może kierownik urzędu stanu cywilnego (lub urzędnik, który został przez kierownika upoważniony do takich czynności - więcej na temat pełnomocnictwa dowiesz się tutaj)
. Analogicznie - kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych może poświadczyć rektor uczelni wyższej lub pracownik, działający z jego upoważnienia.

Za zgodność z oryginałem poświadcza też na przykład tłumacz przysięgły.

Oryginał do wglądu

Przy postępowaniach sądowych, ale tylko w obrębie prawa cywilnego, można też przedkładać niepotwierdzone kopie dokumentów, które mają stanowić dowody w sprawie. Wtedy jednak trzeba liczyć się z tym, że druga strona może je zakwestionować, więc żeby były one brane pod uwagę przez sąd, trzeba zawsze mieć ze sobą oryginały. Sąd może bowiem zażądać okazania ich w każdym momencie, na przykład w trakcie rozprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Czarne listy dłużników drastycznie się wydłużą Resort gospodarki chce, by wpisywać do rejestrów dłużników nawet za zwłokę w opłacie abonamentu telewizyjnego czy składki do ZUS.
System naraża nas na łamanie prawa Jesteśmy systemowo narażeni na ryzyko łamania prawa, a więc grozi nam niezawiniona kara - twierdzą autorzy raportu Grant Thornton.
Sąd Najwyższy: "Zła jakość polskiego prawa" Znaczny stopień skomplikowania spraw w Sądzie Najwyższym często wynika ze złej jakości tworzonego prawa; jego zmiany mają niejednokrotnie "charakter prowizoryczny i daleki od profesjonalizmu" - głosi roczna informacja I prezesa SN.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Freedom33
rok temu
Zus gubi ....zresztą bezkarnie wszystkie oryginały dokumentów ...gdzie szukać sprawiedliwosci ????
Aneta
3 lata temu
Pani Cejrowska to chyba z Tczewa
tamara
5 lata temu
Z takim problemem zgłosiłam się do notariusz Cejrowskiej i od ręki miałam pomoc. Skuteczna, doświadczona. Miła obsługa.