Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Umocnienie złotego, dane PKB w kalendarzu

0
Podziel się:

EBOiR podniósł szacunki wzrostu gospodarczego Polski. W tym i przyszłym roku wyniesie 3,4 proc. (wzrost z 3,0 proc.).

Umocnienie złotego, dane PKB w kalendarzu

Umocnienie kwotowań polskiej waluty było pochodną uspokojenia sytuacji na rynku długu, gdzie obserwowaliśmy odbicie m.in. na bundach, co pozytywnie przełożyło się również na krajowe papiery.

Piątkowa, poranna sesja na rynku walutowym przynosi próbę kontynuacji umocnienia złotego na bazie słabego dolara oraz stabilizacji cen długu. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,0660 PLN za euro, 3,5652 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9001 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,6151 PLN wobec funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,845 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu przyniosły umocnienie kwotowań polskiej waluty na większości zestawień. W dużej mierze była to pochodna uspokojenia sytuacji na rynku długu, gdzie obserwowaliśmy odbicie m.in. na bundach, co pozytywnie przełożyło się również na krajowe papiery.

Nastroje na regionalnym długu wsparte zostały również udaną aukcją papierów węgierskich, co odczytane zostało jako sygnał wzrostu popytu po niedawnych spadkach wycen. Dodatkowo dane dot. inflacji CPI za kwiecień w Polsce okazały się być lepsze od oczekiwań (-1,1 proc. r/r) potwierdzając scenariusz powolnego wzrostu wskaźnika, co w IV kw. powinno przynieść dodatnie odczyty inflacyjne.

W szerszym ujęciu temat Grecji został obecnie nieznacznie zepchnięty na dalszy plan, stąd uwaga inwestorów koncentruje się głównie na rynkach długu.

Z innych istotnych informacji warto wspomnieć o podwyższeniu prognoz wzrost PKB dla Polski przez EBOiR. Europejska instytucja szacuje, iż wzrost gospodarczy w tym i przyszłym roku wyniesie 3,4 proc. (wzrost prognozy z 3,0 proc. na 2015 r.).

W trakcie dzisiejszej sesji najważniejszą figurą makro będzie zaplanowany na godz. 10:00 odczyt PKB (wst.) za I kw. br. Rynek spodziewa się wzrostu odczytu na poziomie 3,2-3,3 proc. wobec 3,2 proc. odnotowanych w IV kw. 2014r. Poza odczytem dot. PKB inwestorzy zwrócą również uwagę na dane dot. inflacji bazowej za kwiecień (oczek. 0,3 proc. r/r) oraz tradycyjnie na popołudniowe dane z gospodarki amerykańskiej (m.in. indeks NY Empire State, produkcja przemysłowa czy Indeks Uniwersytetu Michigan).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsza sesja poprawiła sytuację techniczną na parach związanych z PLN. Na większości zestawień otrzymaliśmy sygnał do potencjalnego zejścia niżej, jednak dopiero wyraźne zaznaczenie tygodnia pod znakiem mocniejszego PLN może stanowić mocny sygnał na kolejne sesje. W przypadku EUR/PLN zeszliśmy do wsparcia na 4,06 PLN, którego przekroczenie ponownie otwierałoby drogę do testu okolic 4,00 PLN. Równie ciekawie prezentuje się sytuacja na USD/PLN, gdzie kurs oscyluje blisko najniższych poziomów od grudnia 2014 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)