Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydatki na badania i rozwój opłacają się polskim firmom

0
Podziel się:

Najlepsze efekty widać w sektorach chemicznym i farmaceutycznym, produkcji pojazdów i maszyn oraz IT.

Wydatki na badania i rozwój opłacają się polskim firmom
(Andrzej Wawok/Reporter)

Polskim przedsiębiorcom opłaca się inwestowanie w badania i rozwój. Najbardziej widoczne jest to w sektorze chemicznym i farmaceutycznym, produkcji pojazdów i maszyn oraz IT.

Udział przychodów generowanych na wynikach badań i rozwoju w przychodach całkowitych polskich przedsiębiorstw jest coraz większy. W 2014 roku wyniósł średnio 16,62 proc. - wynika z raportu "Opłacalność inwestowania w badania i rozwój" przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Systematycznie wzrasta zaangażowanie kapitałowe polskich przedsiębiorców w działalność badawczą i rozwojową (zarówno na prowadzenie badań, jak i na aparaturę naukowo-badawczą). W latach 2011-2013 wydatki wewnętrzne przedsiębiorców z sektora przetwórstwa przemysłowego na badania i rozwój wzrosły aż o 68 proc. Dynamicznie zwiększa się też zatrudnienie w polskim przemyśle na stanowiskach badawczo-rozwojowych.

Według respondentów, efekty inwestycji w badania i rozwój są widoczne dosyć szybko. 32 proc. odpowiedziało, że pierwsze zyski osiąga już po roku od wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych, a 27 proc., że osiąga zyski po 2 latach.

Z raportu wynika również, że dla przedsiębiorców prace badawczo-rozwojowe są źródłem tworzenia nowych produktów. Aż 41 proc. wprowadzanych na rynek w 2014 r. nowych produktów było wynikiem badań i rozwoju.

58 proc. wydatków na badania i rozwój w przedsiębiorstwach to koszty wewnętrzne, takie jak wynagrodzenia pracowników i amortyzacja sprzętu, a 11 proc. tych wydatków to koszty związane z zakupem sprzętu.

Przedsiębiorcy optymistycznie oceniają przyszłość działalności badawczo-rozwojowej. Aż 80 proc. respondentów przewiduje zwiększenie wydatków na tę dziedzinę, zarówno w krótkim okresie (1-2 lata), jak i średnim (3-5 lat). Większość z nich zakłada, że wydatki wzrosną średnio o 11 proc. w krótkim okresie oraz o 13 proc. w średnim.

Dane wewnętrzne z ostatnich lat dotyczące działalności rozwojowej są optymistyczne, ale Polska ma jeszcze wiele do zrobienia w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Z udziałem kapitału prywatnego w finansowaniu badań i rozwoju na poziomie dużo poniżej 1 proc. PKB, w 2011 roku Polska wypadła poza pierwszą trzydziestkę zestawiania OECD i znalazła się zdecydowanie poniżej średniej zarówno dla OECD, jak i dla 28 Państw Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w czołówce przedsiębiorczych krajów Jesteśmy jednym z bardziej przedsiębiorczych krajów w UE - wynika z danych Komisji Europejskiej.
Oto, co różni kobiety i mężczyzn w biznesie Kobiety są właścicielkami od jednej czwartej do jednej trzeciej firm działających na całym świecie. Otwierając biznes, dysponują zwykle niższym kapitałem niż mężczyźni. Są lepiej wykształcone, ale ostrożniejsze i mniej przebojowe.
Polska gospodarka traci 281 mld przez... brak zaufania Powoduje on, że 47 proc. polskich przedsiębiorców rezygnuje z zawierania umów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)