Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wyniki JSW za 2014 rok. Spółka straciła prawie 660 milionów złotych

0
Podziel się:

Wyniki kopalni, w której jeszcze niedawno trwał strajk górników, okazały się gorsze od wcześniejszych prognoz.

Wyniki JSW za 2014 rok. Spółka straciła prawie 660 milionów złotych
(jsw.pl)

Fatalne wyniki finansowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Władze kopalni przyczyn złej sytuacji upatrują w spadku cen węgla. A drobni inwestorzy są na ogromnym minusie. Kto w 2011 roku kupił od Skarbu Państwa maksymalny dostępny w ofercie publicznej pakiet akcji JSW i do dziś się ich nie pozbył, ma już stratę przekraczającą 8,7 tysiąca złotych.

Dokładnie 354,1 miliona złotych - tyle w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniosła strata Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wynik jest gorszy od wcześniejszych prognoz dla PAP. Ekonomiści szacowali bowiem, że JSW pokaże stratę za czwarty kwartał na poziomie 278 milionów złotych.

Jak wynika z kolei z raportu rocznego, JSW w całym 2014 roku miała gigantyczną stratę netto w wysokości 659,1 miliona złotych.

"Przez cały ubiegły rok Grupa Kapitałowa JSW zmagała się z najniższymi od lat cenami swojego głównego produktu, którym jest węgiel koksowy. W całym 2014 roku średnia cena sprzedaży węgla była o jedną ósmą niższa niż rok wcześniej. W pierwszej połowie 2015 roku spodziewany jest dalszy spadek poziomu cen, odreagowanie notowań surowca przewidywane jest na drugą połowę roku" - czytamy w informacji do raportu rocznego, podanej w czwartek wieczorem przez JSW.

Władze spółki podkreślają, że w ubiegłym roku zapoczątkowano proces restrukturyzacji spółki i ostrego cięcia kosztów.

"Ten program jest kontynuowany w 2015 roku, aby zagwarantować spółce stabilny rozwój, utrzymać miejsca pracy, a poprzez optymalną politykę inwestycyjną zapewnić nowe fronty robót na kolejne lata" - czytamy w informacji od JSW.

Spółka, która w ubiegłym roku przejęła kopalnię Knurów-Szczygłowice, zapowiada na 2015 rok inwestycje na poziomie 1,2 miliarda złotych. "Zaplanowane nakłady obejmują jedynie nakłady na bieżące utrzymanie ruchu zakładów oraz na dokończenie lub utrzymanie niektórych inwestycji kluczowych będących w toku" - podaje JSW.

Jak wynika z raportu rocznego, JSW chce w tym roku zwiększyć produkcję węgla o 17,9 procent do 16,44 miliona ton, a produkcję koksu o 5 procent do prawie 4,22 miliona ton.

"Podstawowym warunkiem osiągnięcia tego celu będzie zapewnienie zdolności wydobywczych kopalń oraz odpowiednie przygotowanie frontu eksploatacyjnego na 2015 i kolejny rok, poprzez wykonanie zakładanej w planie ilości robót korytarzowych" - czytamy.

Kurs JSW. Drobni inwestorzy liczą bardzo duże straty

Posiadacze akcji JSW, którzy zapisali się na nie zachęceni przez Skarb Państwa ofertą akcjonariatu obywatelskiego, nie wyszli korzystnie na tej inwestycji. W 2011 roku na papiery JSW zapisało się łącznie ponad 160 tysięcy osób. Większość kupowała największy możliwy pakiet akcji, czyli 75 sztuk po 136 zł za jedną. Nie licząc kosztów prowizji maklerskiej płacili więc 10,2 tysiąca złotych.

Tymczasem w czwartek kurs zamknięcia notowań JSW wyniósł 19,76 złotego. Oznacza to, że osoba, która od 2011 roku nie sprzedała akcji JSW ma dziś pakiet wart 1482 złote. To daje ponad 8,7 tysiąca złotych straty. I to bez większej szansy na jej odrobienie.

Kurs JSW w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Ostatnie rekomendacje analityków dość jednoznacznie wskazują, że sytuacja akcjonariuszy jest bardzo kiepska. Wszyscy zalecają sprzedaż akcji, bo ich zdaniem kurs będzie jeszcze spadał.

Rekomendacje analityków dla posiadaczy akcji JSW
Instytucja Rekomendacja Data wydania Kurs z dnia wydania (zł) Cena docelowa (zł)
Societe General Sprzedaj 19.02.15 24,19 15,40
DM BZ WBK Sprzedaj 5.02.15 23,00 14,00
UniCredit CAIB Sprzedaj 10.12.14 21,13 17,50
DM PKO BP Sprzedaj 26.11.14 21,11 20,00

Źródło: Money.pl

Akcjom JSW z pewnością nie będzie też sprzyjał fakt, że jeszcze tylko jutro będą one notowane w najważniejszym indeksie warszawskiej giełdy, WIG20. Po zamknięciu piątkowych notowań w ramach rocznej rewizji indeksów JSW opuści indeks WIG20 razem ze spółkami Kernel i Lotos. Na ich miejsce wejdą: Cyfrowy Polsat, Energa oraz Enea.

Strajk w JSW doprowadził do dymisji prezesa

Kłopoty akcjonariuszy JSW to bezpośredni efekt dużych problemów finansowych spółki. Na początku roku sytuacji nie poprawił strajk w kopalni, w efekcie którego do dymisji podał się prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

W kopalniach JSW strajk prowadziło 5,5 tysiąca osób, czyli mniej więcej jedna piąta załogi. Dodatkowo kilka tysięcy osób poszło na urlopy lub zwolnienia lekarskie. W trakcie protestu kilkakrotnie dochodziło do starć z policją.

Jeszcze przed swoją dymisją prezes Jarosław Zagórowski zaznaczał, że istnieje ryzyko upadłości spółki. Według wyliczeń zarządu JSW strajk spowodował utratę przychodów JSW w wysokości 130 milionów złotych. W ramach późniejszego porozumienia ze strajkującymi w JSW wprowadzono 6-dniowy tydzień pracy. Wypłata czternastek będzie z kolei uzależniona od wyniku finansowego spółki.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)