Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duże firmy zapłacą podatki. Komisja Europejska ogłosiła pakiet nowych rozwiązań

0
Podziel się:

Bruksela w środę zaprezentowała rozwiązania mające uniemożliwić unikanie opodatkowania przez duże firmy.

Duże firmy zapłacą podatki. Komisja Europejska ogłosiła pakiet nowych rozwiązań
(Parlament Europejski)

W środę w Brukseli ogłoszony pakiet rozwiązań mających zapobiegać unikaniu płacenia podatków przez duże firmy. To efekt afery określonej mianem Lux Leaks. Dziennikarze ujawnili, że przez lata największe firmy świata korzystały z Luksemburga by ominąć przepisy podatkowe w innych krajach Unii Europejskiej.

Teraz Komisja Europejska zapowiada walkę z unikaniem opodatkowania. Propozycje zostały ujawnione po godzinie 11 w Brukseli. Wśród nich znalazł się obowiązek automatycznej wymiany informacji między unijnymi krajami na temat decyzji dotyczących podatków od firm.

To ma być koniec tajnych decyzji umożliwiających firmom unikanie podatków. Zgodnie z przepisami zaproponowanymi dziś przez Komisję Europejską każdy kraj członkowski co trzy miesiące będzie musiał przekazywać pozostałym państwom informacje na temat decyzji skarbowych, które zostały przyjęte w tym czasie.

Propozycję przedstawił unijny komisarz odpowiedzialny za podatki Pierre Moscovici. Jak powiedział, Bruksela nie chce walczyć z samą praktyką decyzji podatkowych, ale z ich niewłaściwym stosowaniem.

- Nie chodzi tu o to, by prowadzić jakąś kampanię przeciwko tym decyzjom, one mają swój sens, bo jeśli przedsiębiorstwo chce inwestować w Europie, musi mieć zapewnioną przewidywalność, pewność. Decyzje skarbowe tworzą taką pewność, by firma wiedziała, co ją czeka. Nie walczymy więc z samą zasadą decyzji skarbowych, nie ma mowy na przykład, by ich zakazać. Chodzi nam o przejrzystość tych decyzji, bo brak przejrzystości sprawia, że mogą być one źle wykorzystywane - mówił Pierre Moscovici.

Obecne regulacje pozwalają na przekazywanie tylko niewielkiej części informacji. Nowe przepisy mają zapewnić większą przejrzystość i ukrócić oszustwa takie jak te ujawnione pod koniec ubiegłego roku. Międzynarodowe śledztwo wykazało, że ponad 300 koncernów, przez wiele lat, zawierało umowy z władzami Luksemburga, które pozwalały im płacić bardzo niskie podatki.

Koncerny osiągały zyski, a unijne kraje traciły miliardy. To wszystko działo się wtedy, kiedy premierem Luksemburga był obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/m308956.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komisja-europejska-zakazala-wegrom-sciagania,179,0,1734323.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela blokuje węgierski superpodatek Komisja Europejska obawia się, że progresywny charakter tego podatku może faworyzować niektórych przedsiębiorstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m322564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unikanie-podatkow-bruksela-chce-walczyc-z,63,0,1716287.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela zamierza ukrócić unikanie podatków W ciągu miesiąca KE ma zaproponować przepisy dotyczące automatycznej wymiany danych i decyzji podatkowych, co ma zapewnić większą przejrzystość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m308939.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szef-ke-wzywa-by-przyjac-dyrektywe-w-sprawie,92,0,1676124.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec z praniem pieniędzy? Jest dyrektywa _ Zwracam się do Parlamentu Europejskiego i Rady UE o szybkie przyjęcie propozycji Komisji na rzecz wzmocnienia prawodawstwa UE w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy - _napisał Juncker.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)