Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Europie. Według Caritasu co czwarty Europejczyk żyje w ubóstwie

0
Podziel się:

Skrajna bieda i wykluczenie społeczne - według raportu - są udziałem ponad 40 procent Rumunów, 35 procent Greków i 28 procent Włochów.

Kryzys w Europie. Według Caritasu co czwarty Europejczyk żyje w ubóstwie
(Polaris/East News)

Caritas Europa ogłosił raport o stanie społeczeństw europejskich zatytułowany _ Wzrastające ubóstwo i nierówności _. Krytykuje on spustoszenie, jakie powodują nadmierne oszczędności wdrażane przez UE, których rezultatem staje się niesprawiedliwa Europa.

Przedstawiony w Rzymie raport Caritasu podkreśla, że 123 miliony Europejczyków, to jest 24 proc. ludności, żyje w _ ubóstwie _ i w sytuacji _ wykluczenia społecznego _.

Ubóstwo i wykluczenie społeczne - według raportu - były jak pokazują dane z 2013 roku udziałem 40,4 proc. Rumunów, 35,7 proc. Greków, 28,4 proc. Włochów, 27,8 proc. Cypryjczyków, 27,4 proc. Portugalczyków i 27,3 proc. Hiszpanów.

Polityka nadmiernych cięć oszczędnościowych - czytamy w dokumencie Caritasu Europa - _ wywarła niszczycielski wpływ na ludność Europy _, a błąd Unii Europejskiej polegał na braku _ rzeczywistego poparcia i pomocy dla tych, którzy cierpią wskutek przeżywanych trudności _.

Według diagnozy Caritasu niedostateczna pomoc wraz z brakiem ochrony podstawowych usług publicznych i bezrobociem _ przedłużą kryzys _. W 14 z 28 państw UE co trzecie dziecko żyje w sytuacji ubóstwa - czytamy w cytowanym raporcie.

Caritas ocenia, że w tej sytuacji, _ w wyniku kryzysu politycznego i społecznego uprawnienia socjalne osób są w Europie w oczywisty sposób zagrożone _. Organizacja ta stwierdza, że pragnie przeciwstawić się _ oficjalnej ocenie, według której najgorszy moment kryzysu jest już za nami _, ponieważ _ de facto kryzys się nie zakończył _.

W odniesieniu do niektórych krajów europejskich, m.in. Włoch i Hiszpanii, ekspertów Caritasu bardzo niepokoi sytuacja młodzieży, która _ ani się nie uczy, ani nie pracuje _.

_ - Mniej oszczędzania, więcej inwestowania w tworzenie miejsc pracy, w małe i średnie przedsiębiorstwa oraz w usługi socjalne _ - apelował do Unii Europejskiej sekretarz generalny Caritasu Europa, Jorge Nuno. - _ Kraje, które mają usługi socjalne na wyższym poziomie, przechodzą kryzys znacznie mniejszym kosztem _ - opiniował Nuno.

Odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w Caritasie Europa Paolo Beccegato wyraził zaniepokojenie _ pogłębiającą się destabilizacją społeczną _, zjawiskiem spadku zaufania do instytucji i rosnąca przemocą, rasizmem i ksenofobią, co w sumie prowadzi do _ wzrostu nastrojów nienawiści _.

Apelował do instytucji europejskich, aby _ kierując się punktem widzenia ubogich dokonały zmiany kursu _ w celu skuteczniejszego przeciwstawiania się zagrożeniom, wobec których stoi Europa: terrorowi dżihadystów, wojnie na Ukrainie oraz brakowi stabilizacji w Grecji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)