Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Ulga internetowa w PIT 2014. Zobacz, czy możesz z niej skorzystać

0
Podziel się:

Z udogodnienia można korzystać tylko przez dwa kolejne lata.

Ulga internetowa w PIT 2014. Zobacz, czy możesz z niej skorzystać
(Krystian Dobuszyński / Reporter)

Tylko podatnicy, którzy jeszcze nigdy nie rozliczali ulgi na internet oraz ci, którzy po raz pierwszy zrobili to w zeznaniu za 2013 rok, będą mogli skorzystać z takiego przywileju przy składaniu PIT w tym roku. W ten sposób można odliczyć od dochodu maksymalnie 760 złotych rocznie, jednak tylko w dwóch następujących bezpośrednio po sobie latach.

Z ulgi skorzystać mogą podatnicy, spełniający łącznie następujące warunki:

  • ponieśli w roku podatkowym wydatki z tytułu użytkowania internetu,
  • posiadają dokumenty potwierdzające te wydatki, z których wynika kto, co, za ile i od kogo kupił,
  • w latach wcześniejszych nie korzystali z ulgi lub po raz pierwszy odliczyli ją w zeznaniu za 2013 rok, ale wówczas odliczenie za 2014 rok będzie ostatnim.

Jak można udokumentować poniesienie kosztów? Najlepiej fakturą VAT, ale może to również być na przykład potwierdzenie przelewu z banku, jednak tylko, jeśli w tytule przelewu zostanie wskazane, że jest to płatność za internet.

Nie ma przy tym znaczenia miejsce korzystania z sieci. Odliczeniu bowiem podlegają nie tylko wydatki na internet stacjonarny, ale również mobilny czy nawet korzystanie z kafejek internetowych (pod warunkiem oczywiście, że podatnik może to potwierdzić rachunkami, które zawierają wszystkie niezbędne dane).

Tylko do limitu

Niezależnie od tego, ile rzeczywiście wyniosły wydatki na dostęp do sieci, nie można z tego tytułu pomniejszyć dochodu o więcej, niż 760 złotych. Ponadto do ulgi nie wlicza się kosztów poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną.

Przykład 1

Przykład 2 Roczne faktury za internet wyniosły podatnika 600 złotych, a dodatkowo do pierwszej faktury firma telekomunikacyjna doliczyła 120 złotych tytułem instalacji usługi. W sumie więc poniósł on koszty w kwocie 720 złotych. Odliczeniu podlegać będzie jednak tylko 600, ponieważ do ulgi nie wlicza się pozostałych wydatków, związanych z rozbudową, instalacją czy modernizacją sieci.

Co z usługami łączonymi? Firmy telekomunikacyjne często podpisują z klientami umowy na przykład na telewizję kablową, internet i telefon łącznie. Czy odliczeniu podlega kwota za cały pakiet? Niestety nie. Zawsze na fakturze musi być wyszczególnienie, pokazujące ile klient zapłacił za konkretne usługi. Dochód pomniejszyć będzie można tylko o kwotę, która dotyczy usługi internetowej.

Jak to rozliczyć?

Z ulgi internetowej korzystać mogą tylko opodatkowani na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej 18 i 32 procent) oraz objęci ryczałtem (na przykład z tytułu wynajmu nieruchomości). Nie mogą tego natomiast zrobić rozliczający się podatkiem liniowym lub kartą podatkową. W przeciwieństwie na przykład do ulgi na dzieci (więcej na ten temat przeczytasz tutaj)
, ulga internetowa nie jest też odliczana od podatku, ale od dochodu lub przychodu. To rozwiązanie dużo mniej korzystne dla podatnika.

Przykład 3

Gdzie należy ująć odliczenie? Tak jak wszystkie pozostałe - w załączniku PIT-0.

W piątym wierszu części B załącznika, a dokładniej w polach 23-26, należy zaznaczyć punkt 1 w pozycji podatnik (lub małżonek) oraz wpisać dokładną kwotę odliczenia.

Małżonkowie mogą _ obejść _ przepis, zezwalający na skorzystanie z ulgi tylko w zeznaniach za dwa kolejne lata. Wystarczy, że na przykład mąż (jeśli to on odliczał przez ostatnie dwa lata wydatki na internet od dochodu) przepisze umowę na żonę, która jeszcze nigdy nie korzystała z ulgi. W ten sposób małżonkowie odliczeń będą mogli dokonywać przez cztery lata (dwa mąż i dwa żona).

Również jeśli wydatki wyniosą więcej niż 760 złotych, to ratunkiem na odliczenie pełnej kwoty może być wspólne rozliczenie. W takim przypadku zarówno mąż, jak i żona mają oddzielne limity i w sumie mogą odliczyć 1520 złotych. Warunek jest jeden - dane obojga muszą być widoczne na fakturze lub rachunku.

Podatnicy, którzy w tym roku skorzystają z ulgi internetowej po raz pierwszy, będą mogli zrobić to ponownie jeszcze tylko raz - w zeznaniu za 2015 rok, składanym do końca kwietnia 2016. Później wydatków na dostęp do sieci nie da się już odliczyć.

Czytaj więcej w Money.pl
Masz dużo dzieci? Możesz zarobić na podatku Sprawdź, kto najwięcej zyska na nowych przepisach.
Sprawdź, czy musisz złożyć PIT do końca stycznia Zaniechanie tego obowiązku może cię kosztować nawet 35 tysięcy złotych grzywny.
Rozliczenie z fiskusem. Ważne terminy! Zapominalscy zapłacą kary finansowe, nawet 35 tys. złotych.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)