Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces sądowy nie zawsze najlepszym rozwiązaniem. Ugoda może być tańsza

0
Podziel się:

Firma musi być w taki sposób zabezpieczona, żeby zagadnienia prawne zajmowały minimum czasu jej zarządcom i pracownikom.

Proces sądowy nie zawsze najlepszym rozwiązaniem. Ugoda może być tańsza

W ostatnich latach w Polsce nastąpiła zauważalna zmiana w tym sensie, że zmieniło się podejście do prawa, jego filozofia. Faktem jest, że mimo oficjalnie głoszonej tezy, że nic co nie jest zabronione, jest dozwolone, polskie prawo swoim działaniem obejmuje coraz większe obszary życia i coraz większe obszary życia objęte są regulacjami prawnymi. Coraz częściej więc obywatel dowiaduje się, że coś jest zakazane, lub że obowiązują go nowe nakazy. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, czego każdy zajmujący się biznesem doświadcza na każdym kroku.

Do tego wszystkiego zmienił się język prawa i stał się dość trudny do zrozumienia, a same ustawy stały się bardzo rozbudowane. Dlatego też stała współpraca z prawnikiem obsługującym podmioty gospodarcze jest koniecznością. Żeby taka współpraca była efektywna, warto przestrzegać kilku reguł.

Pierwsza z nich, dość oczywista, jest taka, że adwokat jest po to, żeby rozwiązywał związane z prawem problemy. Chodzi o to, że celem pracy adwokata nie jest np. wygranie procesu, ale odzyskanie pieniędzy. Wbrew pozorom nie jest to to samo: proces można wygrać, ale jeśli druga strona nie ma z czego zapłacić, to nie zapłaci. Może więc zamiast procesu warto podjąć negocjacje i w ten sposób uzyskać jakieś pieniądze, może warto czasem ustąpić, żeby uzyskać cokolwiek?

Dalej, warto powiedzieć, że adwokat może bardziej ma zająć się takim przygotowaniem i wynegocjowaniem umów, czy ogólnie relacji z kontrahentami, żeby procesów nie było. Procesy są drogie, bo po pierwsze, często może być tak, że nie osiągniemy w nich tego, czego chcemy - bo jest to niemożliwe, bo angażują pracę naszą i naszych pracowników, bo niszczą relacje z kontrahentami, z którymi wspólnie moglibyśmy zarabiać pieniądze.

Dobrze zawarta i przygotowana umowa pozwala na uniknięcie wielu problemów. Jeżeli w umowie w sposób precyzyjny zapisano, do czego strony się zobowiązują, to nie ma bardzo częstego sporu o treść umowy i jej interpretację. Umowa musi odwoływać się do obowiązującego prawa. Musi być dobrze przygotowana i musi zawierać to wszystko, co strony uzgodniły, a nie pozostawiać spraw uzgodnionych, ale nie zapisanych - na zasadzie, że skoro daliśmy sobie słowo, to go dotrzymamy. Bo potem zapominamy o pewnych sprawach, lub je pamiętamy inaczej.

Kolejna uwaga jest taka, że adwokat obsługujący firmę musi wiedzieć, że firma oczekuje od niego prowadzenia pewnej polityki prawnej firmy, a nie spektakularnych sukcesów. Oznacza to, że firma musi być w taki sposób zabezpieczona prawnie, żeby zagadnienia prawne zajmowały minimum czasu zarządcom firmy i jej pracownikom. Chodzi o to, żeby firma zarabiała na tym, czym się zajmuje, a nie marnowała wysiłku na zagadnienia prawne.

Warto też zastanowić się nad tym, czy nie wprowadzić do firmy zasady, że wszelkie spory rozwiązywane są poprzez mediację lub arbitraż. Jest to znacznie szybsze, mniej absorbujące, i tańsze od normalnego sądu.

Warto tak ułożyć wynagrodzenie obsługującej nas kancelarii, żeby było ono stałym elementem jej dochodów, żeby kancelaria wiedziała, że współpraca z klientem jest oparta o zaufanie i by kancelaria miała wszelkie informacje o kliencie i jego potrzebach. Dzięki temu koszt obsługi prawnej będzie znacznie niższy przede wszystkim dlatego, że nie będzie strat związanych z nieprawidłowymi umowami lub zbędnymi działaniami prawnymi, wynikającymi ze źle przygotowanych spraw. Trzeba też pamiętać, że koszt obsługi prawnej to również czas poświęcony przez właściciela firmy i jego pracowników na prace nad zagadnieniami prawnymi, poświęcony sporom, których powinno nie być.

Dobra obsługa prawna to taka, której nie widać lub którą widać niewiele. Należy przyzwyczaić się do myśli, że płacimy za to, że nie ponosimy strat i że wartość dobrej obsługi prawnej jest tak naprawdę trudna do wycenienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Kogo dotkną zmiany w prawie spadkowym? Zamiarem nowelizacji jest, by spadkobierca nie mógł dowolnie zaspokajać wierzycieli według własnego uznania, a wobec innych zasłaniać się wyczerpaniem spadku.
20 miesięcy. Nawet tyle trwa likwidacja spółki! Jeżeli otwarcie likwidacji nastąpiło w ciągu roku kalendarzowego, to rok obrotowy co do zasady skończy się w ostatnim dniu tego roku, tj. 31 grudnia.
Prezes może zawierać umowy sam ze sobą? Przepisy nie są do końca jednoznaczne, ale rozwiązaniem problemu może być powołanie drugiego członka zarządu, który umowę podpisze.

Autor jest adwokatem w Celichowscy Służewska-Woźnicka Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)